Tentoonstelling ‘Vrouwen voor het voetlicht’ geopend

Joyce Trtischler-van Os (L) en Femke Croonen

Zondag 12 januari is in het Vughts Museum een bijzondere nieuwe tentoonstelling geopend. Museumvoorzitter Saskia Heijboer deed dit met samenstellers Femke Croonen en Joyce Tritschler – van Os. Een vrouwenaangelegenheid dus, en dat past precies bij de expositie, want die gaat over vrouwen in Cromvoirt, Helvoirt en Vught door de eeuwen heen.

Weinig info voorhanden

De tentoonstelling ‘Vrouwen voor het voetlicht’ geeft een kijkje op drie eeuwen inbreng en betekenis van vrouwen in onze dorpen. Croonen en Tritschler – van Os kwamen op het idee voor de tentoonstelling omdat zij weinig informatie vonden over de betekenis van vrouwen voor de groei en ontwikkeling van Vught. Maar dat er weinig te vinden was, wil geenszins betekenen dat er een rol in de marge voor vrouwen was weggelegd.

En dus gingen zij op zoek, raadpleegden literatuur, deden archiefonderzoek en hielden interviews om meer aan de weet te komen. En dat resulteerde in een interessante expositie over de rol van vrouwen en de verschillende emancipatiegolven in het algemeen en vrouwen in onze dorpen in het bijzonder. Ook schetsen de samenstellers een beeld van de positie en de bejegening van vrouwen door de eeuwen heen. Niet per se iets om trots op te zijn.

Democratische expositie

De expositie is ‘democratisch’ vormgegeven, dat wil zeggen van boerin tot barones komen aan bod. Een aantal vrouwen is uitgelicht in korte biografische portretten. Het gaat om dames in welzijnswerk, onderwijs, politiek, kunst, literatuur, zorg en emancipatie. Maar ook is er een rol voor de pastoorsmeid, de kleuterleidster en de soulzangeres. En dan blijken Cromvoirt, Helvoirt en Vught toch nog best wat ‘vrouwenkracht’ te hebben gekend.

Bij de tentoonstelling is een mooi vormgegeven brochure gemaakt die bij de ingang van DePetrus te koop is voor € 3,00.

De tentoonstelling ‘Vrouwen voor het voetlicht’ is tot en met zondag 9 maart 2025 te bekijken in het Vughts Museum in DePetrus, Heuvel 2 in Vught. De toegang is gratis. Het slotweekend van de  tentoonstelling valt samen met Internationale Vrouwendag. Dat zal niet ongemerkt voorbij gaan, meer info volgt tzt.